Sıfır ve 2. El Araçların Garanti Kapsamları ve Markaların Garanti Şartları

Sıfır ve 2. El Araçların Garanti Kapsamları ve Markaların Garanti Şartları

 

Sıfır otomobil satın alan otomobil sahipleri, araçlarının garanti kapsamı ve garanti süreleri ile ilgili firmalarla sözleşmeler imzalıyorlar. Bu garanti sözleşmeleri kapsamında belirli sürelere ve belirli km'lere kadar otomobillere ücretsiz olarak mekanik, boya bakımı yaptırabiliyorlar, otomobilleri de oluşacak korozyon ( güneşten dolayı solma ) için ücretsiz boya talebinde bulunabiliyorlar. Ücretsiz bakım yaptırılabilmesi için arızanın otomobil üreticisinden kaynaklı olması ve paslanmanın firmanın belirlediği süreden önce oluşması gerekmektedir. Otomobil bayileri, otomobillerden kaynaklı arıza veya hatalar için sizden her hangi bir ücret talep edemezler

 

Eğer arıza otomobilden, otomobil üreticisinden kaynaklı ise garanti sözleşmesi içinde yer alan her türlü mekanik ve boya bakımı otomobil yetkili servisi tarafından karşılanır. Mekanik olarak yapılan bakım, malzeme değişimi, işçilik, parça değişimi, değişen parça bedeli, yapılan boya işlemi gibi işlemlerin tamamı yetkili bayi ve marka tarafından karşılanmaktadır. Değişen parça olması durumunda orijinal yedek parça değişimi yapılır ve bu işlemden ücret talep edilmez.

 

Otomobil alanların dikkat etmesi gereken konular

 

- Öncelikle garanti sürenizi, garanti kapsamınızı ve garantinizi kapsayan km‘yi, garanti şartlarını iyi bilmelisiniz.

 

- Garanti kapsamı konusunda sözleşmenizi iyi okumalı ve kapsamın genişliği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

 

- Araçta; kaza yapılması, hatalı kullanım,yol şartları, hava şartları sebeplerinden, orijinal yedek parça kullanılmamasından, yetkili servis dışında tamir, bakım yaptırılmasından, periyodik olarak yapılması gereken bakımların yapılmamasından dolayı oluşabilecek arıza, hasar ve korozyon gibi sebeplerin oluşması durumunda aracınızın garanti kapsamı dışında kalacağını bilmelisiniz.

 

- Garanti kapsamı dışında kalan bütün işlemler için yetkili bayi ve servis, otomobil sahibini sorumlu tutar ve yapılacak her işlem için ücret talep eder. Bu gibi durumların otomobilinizin garantisi bitmiş olur.

 

İkinci el otomobillerin garanti kapsamı

 

İkinci el otomobillerde garanti kapsamı, ilk sahibinin sattığı tarihten garanti süresinin bitimine kadardır. Bu süre içinde garanti kapsamları olduğu gibi devam eder, hiç bir hak kaybı oluşmaz. İkinci el otomobil satın alan kişiler diledikleri takdirde yetkili bayilere giderek garanti süresi uzatımı yapabilirler.

 

İkinci el otomobiller kullanılmış olduklarından garanti süresi uzatımı için servise gidildiğinde araç baştan sona incelenir, aracın mekanik ve boya raporları çıkarılır. Çıkarılan bu raporlara göre garanti kapsamı yeniden oluşturulur ve ikinci el otomobilin garanti süresi ücretli olarak uzatılır.

 

Otomobil markalarının garanti süreleri ve şartları

 

Volkswagen; Volkswagen marka otomobiller için 2 yıl boyunca her türlü mekanik, 5 yıl boya ve 10 yıllık paslanmazlık garantisini km sınırı olmaksızın sunuyor. 2+1 yıl için full life adını verdiği ücretli garanti süresi uzatımı kampanyası bulunmaktadır.

 

Audi, Doğuş Grubu Audi marka otomobiller için 2 yıl mekanik, 3 yıl boya ve 12 yıl paslanmazlık garantisini km sınırı olmaksızın sunuyor. Doğuş Otomotiv Audi otomobilleri için full life +2 yıl ücretli garanti süresini uzatıyor.

 

 Citroen, Citroen otomobilleri için 2 yıl mekanik, 3 yıl boya ve 12 yıl paslanmazlık garantisini 150.000 km ye kadar veriyor. Artı Garanti adı altında 2+1 ya da 2+2 yıl / ücretli garantisini uzatabiliyorsunuz.

 

Ford, Ford otomobilleri için 100.000 km ye kadar 2 yıl mekanik ve boya garantisi veriyor. Ford markası garanti uzatımı için her her hangi bir kampanya yapmamış durumda. 

 

Hyundai, kendi otomobilleri için 5 yıl boyunca 100.000 km mekanik, 5 yıl boya ve paslanmazlık garantisi verirken bu 5 yıl boyunca Hyundai yol yardımı hizmetini ücretsiz alabiliyorsunuz.

 

 Mercedes Benz, Mercedes marka otomobiller için 2 yıl km sınır olmaksızın mekanik boya ve pas garantisi veriyor. Ayrıca 2 yıl içindeki otomobil bakımlarını yetkili servislerde yaptırdığınızda fazladan +1 yıl garanti süreniz uzatılıyor. 

 

Honda, Honda otomobilleri için 100.000 km sınırı ve 3 yıl orijinal ürün garantisini veya özel garanti şartlarını kabul eden müşterileri için 150.000 km'ye kadar 6 yıl olacak şekilde uzatabiliyor. 

 

Nissan, Nissan marka otomobiller için 60.000 km sınırın ve 2 yıl mekanik, 3 yıl boya ve 6 yıl da paslanmazlık garantisi veriyor.

 

 Peugeot, tüm müşterilerine km sınırı olmaksızın 2 yıl mekanik, boya ve paslanmazlık garantisi veriyor. İsteyen müşterileri için +1 yıl uzatılabiliyor. 

 

Opel, Opel marka otomobiller için kilometre sınırı olmaksızın 2 yıl mekanik, 6 yıl boya ve 12 yıl paslanmazlık garantisi veriyor. İsteyen müşteriler +2 yıl uzatabiliyor. 

 

Renault, Renault otomobilleri için, kilometre sınırı olmaksızın 2 yıl mekanik bakım, 3 yıl boya ve 12 yıl paslanmazlık garantisi veriyor. Müşteriler istediği takdirde artı garanti ile 100.000 km’ye kadar 3 yıl, 150.000 km'ye 4 yıl garanti süresini uzatabiliyor.

 

 Toyota, Toyota otomobiller için, 100.000 km’ye 3 yıl mekanik, 3 yıl boya ve 12 yıl paslanmazlık garantisi veriyor. Müşterilerin isteğine bağlı olarak 3+3 yıl uzatılabiliyor. Toyota firması, 3+3 yıl ekstra garanti kapsamını 3 ayda 5000 km yi , 18 ayda 30000 km geçmemiş araçlarda ücret almadan yapıyor.