Mazda ve Toyota Birlikte Elektrikli Otomobil Üretecek

Çevre dostu elektrikli otomobiller hem dünyada hem de ülkemizde giderek yaygın hale geliyor. Bu nedenle elektrikli otomobil üreten firmalar arasına da her geçen gün yenileri ekleniyor. Mazda firması da 2020 yılında bu sektörde adını duyurmaya aday olacak gibi görünüyor.

 

Mazda’nın elektrikli otomobil piyasasına adım atmak istemesinde Avrupa Birliği tarafından alınan emisyon kararlarının etkisi oldukça fazla. Mazda firması, Avrupa Birliği’nin bu kararları doğrultusunda 2020 yılında ilk elektrikli otomobilini piyasaya sunmak için çalışmalara şimdiden başladı.

 

Mazda, halihazırda elektrikli otomobil üretimi için yeterli donanıma sahip bir firma değil. Bu yüzden firmanın elektrikli otomobil üretmek için, halen hibrit araç üretimi ile adından çokça söz ettiren Toyota ile birlikte çalışacağı belirtiliyor. Ayrıca, bu ortaklık çerçevesinde üretilen otomobillerin Mazda otomobil konseptine uygun olacağı öngörülüyor. Diğer yandan, Mazda’nın sonraki yıllarda hibrit otomobil piyasasına dahil olması da diğer bir önemli beklenti olarak dikkat çekiyor.