Araç Neden Çok Yakar?

Günümüz şartlarında araç yakıtlarının fazla olmasının sebebi, büyük şehirlerde trafik yoğunluğunun fazla olması ve trafikte sürekli dur kalk halinde olmaktır. Ayrıca kilometre bakımının süresinin geçirilmesi, gerekli yağ, yağ filtresi, hava filtresi gibi önemli parçaların değişiminin yapılmaması aracın çok yakmasının başlıca sebeplerindendir.

 

 Neden Çok Yakar?

 

 Yüksek motor hacimli araçlar, standart araçlara oranla daha fazla yakıt tüketimi yapmaktadır. Ayrıca yüksek motor hacimli araçlar, düzgün çalışabilmek amacı ile motora daha fazla yakıt çekmektedir. Böylece yanan yakıt miktarı çoğalmaktadır.

 

 Bakımlar Nasıl Yapılmalıdır?

 

 Kilometre bakım süresi gelen araba, yetkili bir tamir servisine götürülerek, araca uygun gerekli yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve diğer gerekli sıvıların değişimi yapılarak aracın daha düzgün çalışması ve daha az yakıt yakması sağlanır.

 

 Araç Neden Çok Yakar Başlıca Sebepler Nelerdir?

 

 - Yüksek Devirli Kullanım: Her vitese uygun bir devir aralığı vardır. Kullanım sırasında yüksek devirli ilerlemek daha fazla yakıt tüketimi olmasını sağlar.

 

 - Ateşleme Sorunları: Motorda bulunun buji, buji kabloları gibi ateşlemeyi yapıp, yakıtın düzgün bir şekilde yanmasını sağlayan bu parçalarda. Eskime, yıpranma, düzgün çalışmama gibi problemler sonucunda aracın daha çok yakması kaçınılmazdır.

 

 - Lastik Basınçları ve Lastik Değerleri: Fabrika çıkışı hava basınç ve lastik ölçüsü değerleri vardır. Lastik hava değerinin düşük olması. Aracın yola tutunmasını azaltır ve aracın çok yakmasına sebep olur. Her aracın kendi kategorisine uygun kendisine göre lastik değerleri vardır. Bu lastik değerleri, başka değerlerdeki lastikler ile değiştirilirse, arabalar daha çok yakmaya başlayacaktır.

 

 - Fazla Yük: Her sınıf araca göre farklı yük taşıma kapasiteleri vardır. Ne kadar fazla yük konulursa yakıt miktarı da o kadar artmaktadır. Verilen değerlerin dışına çıkıldığı zaman, daha fazla gaz oranına ve daha yüksek devirlere ihtiyaç duyulacağı için aracın fazla yakması kaçınılmaz olacaktır.

 

 - Bozuk Yol Şartları ve Rampa Çıkmak: Bozuk yol şartlarında kullanım, sürekli olarak dengesiz bir gaz verme durumuna sebep olur. Dengesiz gaz kullanımı aracın düzgün ve kaliteli bir şekilde yakıt yakmasını engeller ve bu sebeple daha çok yakıt yakılmış olur. Rampa çıkmak aracın daha fazla güce ihtiyacı olduğunu belirtir ve bunu karşılamak için daha fazla gaza basılır ve yüksek devirlere ihtiyaç duyulur. Sonuç olarak rampa çıkan araçlar daha çok yakar.

 

 Günümüz şartlarında kurallara uyarak ve bakımlarımızı düzenli ve yetkili servislerde yaparak, araçlarımızın daha fazla yakmasını engellemiş oluruz.

 

Araç Kiralamada Az Yakan Araç Avantajaları

 

Araç kiralama yaparkende yine az yakan araçlar tercihimiz olmalıdır. Çünkü seyahat sırasında gezmeye ve eğlenmeye vakit ayırmanız için sizinde yakıtı daha uygun araç kiralaması yapmanız gerekecektir. Firmamız airport araç kiralama da sizlere tam bu noktada yardımcı olarak istanbul havalimanı araç kiralama hizmetinde yardımcı olmaktadır.